morsowanie

UWAGA NA MORSOWANIE

Przytaczam Wam historię znanego jeszcze długo przed Wimem Hofem pioniera morsowania oraz STOSUNEK MEDYCYNY CHIŃSKIEJ DO TEGO TEMATU – na końcu postu.
Załączam także wywiad ze mną o Morsowaniu wg Medycyny chińskiej >>> Film na kanale YouTube

Zanim nastała ,,era Wima Hofa” był Porfiry Ivanov. Człowiek, który zasłynął tym, że chodził boso, ubrany tylko w krótkie spodenki przez cały rok. A zimy dawniej były naprawdę mroźne. Ivanov był również mistykiem i uzdrowicielem, a jego zasady, którymi się kierował i podejście do zdrowia i zimna są niesamowicie inspirujące. Weźmy przykładowo bicie rekordów przebywania w zimnej wodzie. Dla zdrowia, a w zasadzie jego poprawy wystarczy 30-sekundowe zanurzenie lub oblanie tylko lodowatą wodą. 30 sekund do 60 to optymalny czas.

Zasady życiowe Ivanova:

 1. Dwa razy dziennie kąp się w zimnej, naturalnej (prirodnoj) wodzie, tak, żebyś poczuł się dobrze. Kąp się, w czym możesz: w jeziorze, rzeczce, wannie, bierz prysznic albo oblewaj się. Gorącą kąpiel zakończ zimną.
 2. Przed kąpielą i po niej, a jeśli to możliwe, także w jej trakcie, wyjdź na powietrze, stań bosymi nogami na ziemi, a zimą na śniegu, choćby na minuty. Weź oddech kilka razy, powietrze przez usta i w myśli życz sobie i wszystkim ludziom zdrowia.
 3. Nie pij alkoholu i nie pal.
 4. Staraj się choć raz w tygodniu całkowicie obywać się bez jedzenia i wody od godziny 18.20 w piątek do godziny 12 w niedzielę. To twoja zasługa i spokój. Jeśli ci trudno, wytrzymaj chociaż jedną dobę.
 5. O godzinie 12 w niedzielę wyjdź boso na powietrze i kilka raz pooddychaj i pomyśl tak, jak napisano wyżej. To święto twojego ciała. Po tym możesz jeść wszystko, co zechcesz.
 6. Kochaj otaczającą cię przyrodę. Nie pluj wokoło i nie wypluwaj z siebie niczego. Przywyknij do tego – to twoje zdrowie.
 7. Pozdrawiaj wszystkich zawsze i wszędzie, szczególnie ludzi starszych. Chcesz mieć zdrowie – pozdrawiaj wszystkich.
 8. Pomagaj ludziom, jak możesz, szczególnie biednemu, choremu, skrzywdzonemu, potrzebującemu. Rób to z radością. Odpowiedz na jego potrzeby duszą i sercem. Zyskasz w nim przyjaciela i pomożesz sprawie POKOJU!
 9. Pokonaj w sobie skąpstwo, lenistwo, samozadowolenie, chciwość, strach, obłudę, pychę. Wierz ludziom i kochaj ich. Nie mów o nich niesprawiedliwie i nie bierz sobie do serca złych sądów o nich.
 10. Uwolnij swoją głowę od myśli o chorobach, niedomaganiach, śmierci. To twoje zwycięstwo.
 11. Nie oddzielaj myśli od czynu. Przeczytałeś – to dobrze, ale najważniejsze – DZIAŁAJ!
 12. Opowiadaj i przekazuj doświadczenie tego dzieła, ale nie chwal się i nie wywyższaj.


❄️ Według mnie – mojej wiedzy o medycynie chińskiej i wieloletniego doświadczenia w tym temacie – witalność Porfirego Ivanova nie wynikała z jego zamiłowania do zimna, lecz z jego ogólnej świadomości i życzliwości dla każdej istoty. Jest to dowód na silne Shen (duch/ dusza połączone z kolektywnym Shen/ kolektywną świadomością / Bogiem). Silne i zdrowe Shen to jeden z niezwykle istotnych aspektów witalności i długowieczności 🤍 Widać, że mężczyzna miał wyjątkowo silne Nerki (wielki ciałem i siłą) a więc i mnóstwo esencji życiowej, którą przechowują Nerki wg Medycyny Chińskiej 💙

❄️ MORSOWANIE OSŁABIA NERKI I ICH ENERGETYCZNY ASPEKT, bo poprzez ekstremalny kontakt z zimnem Nerki tracą esencję życiową Jing i energię Yang – energię ciepła, działania (także płodności i popędu seksualnego!🔥) i ochrony.

❄️ MORSOWANIE MOŻE PROWADZIĆ DO TRWAŁEJ UTRATY ZDROWIA I WITALNOŚCI.

❄️ Ivanov na szczęście praktykował krótkie ekspozycje wystawiania się na zimno, co niestety, ostatnimi czasy, nie wystarcza morsom – niepotrzebne próby bicia rekordów i imponowania innym doprowadzają wiele ludzi do ekstremalnego wychłodzenia, po którym zwykle już nigdy nie wraca się do formy sprzed szoku hipotermicznego.

❄️ Polecam zapoznać się jak medycyna chińska ma się do tematu morsowania i jeśli ktoś mimo to zdecyduje się na ten rodzaj rozrywki, to jak się do niej przygotować ❄️

>>> Film na YouTube

Ivanov
Porfiry Ivanov, zapomniany pionier ścieżki Wima Hofa

Pozdrawiam ciepło!
Karolina

Podobne wpisy